Ворскла

Меандри Ворскли

Меандри Ворскли

Найбільше наших сплавів доводиться саме на цю неймовірну річку. Спокійна течія, фантастичні краєвиди та чиста вода приваблюють сюди тисячі туристів протягом року. Кожна локація річки прекрасна по-своєму, але найвідвідуваніші та найкрасивіші ділянки(на нашу думку) це  – Климентове – Котельва, Опішня – Вакуленці та Нижні Млини – Кобеляки. 

 

Опис річки 

 

По Ворсклі. Туристичний маршрут в межах Гетьманський Національний Парк

Туристичний маршрут в межах Гетьманського Національного Парку

Довжина річки – 464 км (в межах України – 336 км); середній похил – 0,30 м/км; площа басейну -14 700 км3

Ворскла – одна з найчистіших та найкрасивіших річок України, вона користується найбільшою популярністю для подорожей на байдарках. Витік річки знаходиться у Білгородській області (РФ). Територією України вона протікає в межах Сумської та Полтавської областей Придніпровської низовини. Впадає у Дніпро (Кам’янське водосховище) біля с. Світлогірське Кобеляцького району Полтавської області. Долина річки трапецієподібна, шириною до 10-12 км. Заплава асиметрична: правий берег високий – місцями до 80 м, крутий майже скрізь, лівий – пологий, місцями заболочений. Течія спокійна, його швидкість місцями досягає 2 км/год. Русло у верхній і середній течії дуже звивисте, шириною 35-50 м, у нижній русло випрямляється, ширина річки досягає 100-150 м. Глибина до 2-4 м, в той же час у верхній і середній течії часто зустрічаються мілководні ділянки. Дно піщане, на розливах мулисте. Багато піщаних пляжів. Річка покривається льодом на початку грудня та розкривається у березні. Живлення річки – змішане. Середньорічний стік води у гирлі – 36 м3/с. Русло річки зарегульоване греблями ГЕС та шлюзів-регуляторів (біля сіл Куземин, Деревки, Міські Млини, Вакуленці, Нижні Млини, Кунцеве, Перегонівка). Вода використовується для сільськогосподарських, побутових та промислових потреб. Уздовж русла річки розташовані сільськогосподарські землі. Поширене рибальство. Уздовж берегів річки багато лісових масивів як хвойних, так і листяних, з багатою флорою і фауною. Від початку Ворскла половину своєї довжини протікає у західному напрямку. від Охтирки до Дніпра – у південному.

Найдовша незарегульована ділянка Ворскли – від кордону з РФ до Куземинської дамби, довжина становить біля 135 км.

Навесні при високому рівні води подорож можна розпочати від с. Олександрівка. Через 6 км нижче за течією на лівому березі Ворскли – селище Велика Писарівка. Звідси також можна починати маршрут по Ворсклі. Сюди зручно дістатись громадським транспортом з Харкова та Сум

Ворскла в межах Великописарівського району (а також Охтирського та Тростянецького) протікає територією Гетьманського національного природного парку, що займає 11 673,2 га прибережної смуги нар. Ворскли. 

 

Опис ділянок 

 
Велика Писарівка – Іванівка (40 км)
Підвісний міст в селищі Велика Писарівка

Підвісний міст в селищі Велика Писарівка

На протилежному березі від Великої Писарівки розташовані села Луговка та Стрілецька Пушкарка, а через 2,5 км – с. Вільне та с. Ямне.

У районі с. Вільне Ворсклу перетинає автошлях Р-45 Харків-Богодухів-Суми. Автомобільний міст через річку – можливе місце початку маршруту (сюди можна дістатися автобусом з Харкова та Сум та Охтирки). Нижче с. Ямне річка поділяється на два рукави, слід йти правою, більш повноводною протокою(розвилка через 1.5 км після автомобільного мосту). Якщо ви бачите підвісний міст біля с.Ямне – значить ви пішли в ліве старе русло і саме час розвертатись 🙂

В селі Сидорова Яруга є гарне кремнієве джерело. Щоб його знайти, треба зупинитись біля дерев’яного мосту і піти на північ в бік “гори” – високого берега Ворскли, метрів 300. Дійдете до гори, поверніть ліворуч – і ви побачите трубу з прохолодною водою та сходи до джерела.

Вздовж сіл Сидорова Яруга, Добрянське, Ворскла сильно петляє і іноді пропадає в заростях очерету. Це найбільш мілка та важкопрохідна ділянка річки. Іноді потребує проведення байдарок. До Іванівки по обидва береги є невеликі лісочки, де можна зробити стоянку.

 
Іванівка – Климентове(30км) 
Ворскла біля с. Іванівка

Ворскла біля с. Іванівка

В Іванівці можна закінчити, або почати маршрут: від залізничної станції до автомобільного мосту біля 3км, можна дійти пішки, або скористатись послугами місцевих мешканців. Якщо ви продовжуєте маршрут – тут можна поповнити запаси продуктів: недалеко від мосту що на північ, що на південь є магазини(600-700 метрів)

Від Іванівки до Кириківки Ворскла блукає переважно полем.

Після впадіння Ворсклиці(біля Кириківки) та Боромлі(перед с. Боголюбове), Ворскла стає дещо повноводнішою. Починаючи з Кириківки сплав річкою можливий протягом усього сезону. Тут річка звивиста, утворює лимани, стариці та заболочені озера. Через Кириківку проходить ділянка залізниці Суми-Харків (станція Кириківка та Козача). Від Кириківки річка тече у очеретяних плавнях, поступово розділяючись на безліч рукавів. Щоб не потрапити в очеретяні тупікові затоки, необхідно постійно стежити за напрямом і силою течії та вибирати протоки з максимальною течією.

Прозорість води в плавнях Ворскли досягає 3-4 м, і з байдарки на дні видно кожну рослинку. На правому березі – сосновий ліс, тагнеться він біля 10 км, але до води підходить лише 2-3 рази, тому можлива проблема з пошуком місця для стоянки.

За с. Боголюбове русло річки набуває більш виразних обрисів з правим крутим берегом та пологим лівим. Нижче с. Бакіровка на лівому березі починається сосновий ліс, який тягнеться протягом 20 км вздовж сіл Литовка, Климентове, Доброславівка до Охтирки.

 

Климентове – Котельва(70км)
Річка Ворскла біля с. Климентове

Річка Ворскла біля с. Климентове

Климентове – теж дуже гарне місце, щоб розпочати маршрут. Сюди з Харкова 115км, з Полтави 110км, а з Сум всього 70км.

Нижче Климентового є дуже цікаві діляночки з поваленими деревами та швидкою течією – треба бути готовим до цього 🙂

Приблизно на половині шляху між Климентовим та Охтиркою річку перетинає старий міст Чупахівської вузькоколійки, хоча зараз використовується як пішохідний та для двоколісного транспорту.

Біля Охтирки Ворсклу перетинає дорога Т-17-05 Охтирка-Гадяч-Ромни. Праворуч на горі над лісом видніється позолочений купол старовинного чоловічого монастиря. На лівому березі за 2 км від річки розташовано м. Охтирка. Охтирка виникла на місці давньоруського городища Новгород-Сіверського князівства, знищеного за часів татаро-монгольського навали. Перша письмова згадка про Охтирку відноситься до 1641 року. Через Охтирку проходять автодороги Н-12 Полтава-Суми та Р-46 Харків-Суми, тому тут теж зручно починати, або закінчувати маршрут по Ворсклі.

Ворскла біля м. Охтирка

Ворскла біля м. Охтирка

Нижче Охтирки починається одна з найкрасивіших і найцікавіших ділянок річки. Дно у річки піщане, вода прозора, без кольору та має гарний смак.

Між с. Чернетчина і с. Пилівка Ворскла розгалужується на рукави, що розбивають болотисті луки та очеретяні зарості на дрібні острови. І хоч влітку дуже важко їх навіть знайти, та навесні під час повені треба бути уважним і слідкувати за течією. Наприклад довжина  Киселихи (рукав Ворскли поблизу с. Лутище) близько 10 км. 

Між селами Риботень та Журавне на берегах є ліс. Поступово висота берегів зростає. Перед с. Скелька Ворскла входить у місцину, схили якої заросли змішаним лісом, ширина збільшується, течія майже зникає.

В самому селі на правому березі є мальовнича піщана “гора”. Ви точно не пройдете повз цього місця. Якщо вийти на берег і піти ліворуч – можна набрати свіженької води в колодязі, праворуч – побачите незвичну для Ворскли картину – кам’яну гору. Колись у давнину над Скелькою височів один з найбільших чоловічих монастирів Лівобережжя, але до цього часу там мало що можна відшукати.

За 3,5 км. нижче с. Скелька Ворсклу перетинає залізобетонний автодорожній міст, перед яким можна пристати до невеликого пляжу на лівому березі. У цьому мальовничому місці серед високих сосен та тополь можна розбити табір. На протилежному березі знаходиться урочище Замок, звідки відкривається неймовірний краєвид на всю долину річки. Це місце є пам’яткою фортифікації кількох епох. Тут перші відомі укріплення на високому мисі правого берега річки Ворскла збудували ще сіверяни.

Ворскла, погляд з урочища Замкова гора біля с. Куземин

Ворскла, погляд з урочища Замкова гора біля с. Куземин

Також гарні стоянке є за мостом з правого боку біля соснового лісу. Високо на правому березі розташоване с. Куземин. Воно знаходиться на північному краю археологічної пам’ятки європейського значення – Більського городища скіфської епохи (V-111 ст. до н. е.). У 3 км нижче згаданого мосту знаходиться водорегулююча гребля (обнос по правому берегу). Нижче протягом десятків кілометрів річку оточують піщані береги, де луки перемежовуються сосновими лісами; особливо мальовнича Ворскла біля смт Котельва (46 км від Охтирки).

 

Котельва – Полтава (90 км)
Урочище Рубіжне, Котельва, річка Ворскла

Урочище Рубіжне, Котельва, річка Ворскла

Біля с. Куземин теж можна розпочати, або закінчити сплав – курсують маршрутки до Харкова, Охтирки, Полтави, Сум, але від річки до автовокзалу треба буде подолати біля 3 км.

Також можна відвідати Більське городище – укріплене поселення скіфського часу (кінець VIII-початок III століть до нашої ери). Низкою дослідників ототожнюється з літописним містом Гелоном, який згадує у своїх творах давньогрецький історик Геродот. Влітку тут проводиться фестиваль Гелон-Фест.

Через 5-б км – гребля біля с. Деревки(обнос з лівого боку). У с. Міські Млини – ще одна гребля (обнос по лівому берегу). Світову популярність має столиця українського гончарства, с. Опішня, тут відкрито музей етнічної кераміки. У районі Опішні (68 км від Охтирки) річка підходить до високого правого схилу долини, що триває аж до Полтави

Глибина Ворскли поступово зростає, особливо після впадіння в неї лівої притоки – Мерли, проте в руслі, як і раніше, зустрічаються мілини. Вздовж берега є ліси та гаї, де можна знайти місця для стоянок та дрова, населені пункти на цій ділянці розташовані за 2-5 км від берега. Особливий інтерес представляє відвідування смт. Диканька, що відома іменами видатного письменника Н.В. Гоголя, козацького літописця С. Величка, композитора М. Глінки. Ознайомитись з їхнім життям та творчістю можна у місцевому музеї. Пам’ятником архітектури є Миколаївська церква (1784). Серед інших визначних пам’яток – тріумфальна арка, 300-річні дуби, бузковий гай. Дорога до Диканьки (5 км) йде від с. Михайлівка, де можна причалити біля мосту. Остання перешкода на цій ділянці річки – гребля на околиці с. Вакуленці (обнос лівим берегом). Звідси до Полтави близько 10 км. Маршрут можна закінчити на пляжі біля мосту в районі Південного залізничного вокзалу, де зручно влаштувати останній табір. На міському транспорті звідси можна дістатися Київського залізничного або автовокзалу. Перша згадка про Полтаву відноситься до 1174 р. Сьогодні це один із туристичних центрів України.

Ширина Ворскли в межах Полтави – до 150 м, течія майже відсутня. Вода в річці не така чиста, як у верхів’ях, тому її не можна використовувати для пиття та приготування їжі. За 4 км від вокзалу – автомобільний міст, яким проходить дорога на Харків, тут зручно збирати Байдарки. За цим мостом починається заболочений ліс, русло поділяється на дві протоки – краще йти лівою. За 8 км від вокзалу – гребля у с. Нижні Млини (обнос правим берегом). Нижче греблі ширина річки – близько 20 м, глибина – 0,5-1,5 м, береги піщані, правий – високий, з’являється помітна течія. На всьому протязі Ворскла витримує південний напрямок, при цьому постійно і сильно петляє, що створює на поворотах красиві пляжі. Густий листяний ліс на обох берегах підходить до самої води. Крони дерев часто нависають над руслом.

 

Полтава – Кобеляки (80 км)
Ворскла біля м. Полтава

Ворскла біля м. Полтава

Перед с. Старі Санжари ліс відступає від річки, на берегах багато гарних місць для стоянок. Це перше село від Полтави (30 км), яке видно із води. Через 10 км – с. Кунцеве. В селі є автомобільний міст, а через 1,5 км – гребля (обнос лівим берегом). 3а греблею на лівому березі є великий пляж – улюблене місце відпочинку місцевого населення. Далі починається високий і мальовничий правий глиняний берег. З двох сторін на самій річці підступає ліс, тягнучись близько 10 км до смт Нові Санжари. Відразу за мостом у Нових Санжарах на високому лівому березі серед вікових сосен розташована зона відпочинку, де можна розбити табір. Від с. Забрідки до смт Білики (70 км від Полтави) маршрут проходить листяними лісами, річка стає ширшою. Від залізничної станції Ліщинівка в Біликах можна виїхати до Полтави. Від смт Білики до м. Кобеляки 25 км. по воді. На цьому участь фарватер річки мінливий, мілини чергуються з порівняно глибокими ділянками (до 2 м), правий берег крутий і мальовничий, де-не-де зарослий лісами. Біля села Кунівка є понтонний міст, що потребує обсносу правим берегом. Останні 10 км. перед Кобеляками Ворскла спокійно тече у гарному лісі. Через Кобеляки проходить автошлях Р-52 Дніпропетровськ-Полтава.

 

Кобеляки – Дніпро (40 км)
Ворскла біля селища Кобеляки

Ворскла біля селища Кобеляки

Цю ділянку маршруту за умовами можна розділити на кілька етапів:

  • Кобеляки – Правобережна Сокілка;
  • Правобережна Сокілка – Вільхуватка;
  • Вільхуватка – Світлогірське.

На шляху до Правобережної Сокілки як на правому, так і на лівому березі річки багато місць для стоянок, багато пляжів. Вода в річці чиста і після термообробки придатна для споживання. Після Правобережної Сокілки вийти на берег важко, а часом навіть неможливо через високий очерет та плавні. На це потрібно звернути особливу увагу, тому що найближчий вихід на берег можливий лише в районі автомобільного мосту з лівого боку. Тут же, пройшовши автошляхом вліво близько 15 хв, можна вийти до турбаз і поповнити запаси (як мінімум питної води, бо вона на цій ділянці шляху і нижче має специфічний зелений відтінок). Наступна зупинка – біля Зміїної гори, ліворуч по ходу руху розташований пляж Вільхуватки – останній пляж на цьому маршруті і найбільш зручне місце для ночівлі. Не помітити його практично неможливо – перше місце для зупинки після автомобільного мосту. Вдень тут досить людно. Табір зручніше розбити ліворуч чи праворуч від пляжу, подалі від зарослів, оскільки у вечірній час тут багато комарів. Від річки до центру Вільхуватки пішки близько півгодини, тут є кілька магазинів. Через 500-700 м від пляжу Вільхуватки на правому березі біля підніжжя Зміїної гори розташована остання стоянка на Ворсклі. Далі потрібно йти праворуч, до с. Кишеньки. Йдучи руслом, потрібно обігнути Зміїну гору, тримаючись правого берега і вийти в Ворсклянську затоку – найширше місце річки. Орієнтиром руху є трансляційна вежа. Праворуч видно низку турбаз та приватні будинки. Береги тут сильно заросли очеретом та водяними ліліями, що дуже ускладнює проходження. За 1 км за Кишеньками знаходиться с. Світлогірське, розташоване на Кам’янському водосховищі – це кінцевий пункт подорожі по р. Ворскла. При зустрічному вітрі час проходження ділянки збільшується, потрібно звернути на це увагу. Зауважимо, що ділянка від Правобережної Сокілки до гирла Ворскли найбільш неприємна на цьому маршруті. Зі Світлогірського можна виїхати до Кобеляк та Полтави.

 

Графік сплавів